Enerji Veren Besinler Nelerdir


Enerji Veren Besinler

Son yıllarda organik olmayan besinler her ne kadar açlık hissinizi gidersede vücudun enerji ihtiyacını karşılamadığı için kendinizi yorgun hissetmektesiniz.

Enerjiniz mi düşük? Enerjiniz bir türlü sizi mutlu etmiyor mu? Enerjinizi arttırmak istiyorsanız tüketmeniz gereken besinler ve bu besinleri tüketme şekli işte yazımızda..

Enerjiniz çeşitli nedenlerle düşük olabilir bazen ailevi nedenler bazen hastalıklar enerjinizi bitirir. Enerjinizi arttırmak için öncelikle düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmeniz gerekir. Bu besinlerin yanında ekstra bitkisel gıdalarda alabilirsiniz işte bu bitkiler,

Biberiye

Biberiyenin yiyeceklere verdiği harika aromadan ötürü çoktan bu bitkiyi biliyorsunuzdur. Genellikle, etlere veya pirince konulan çeşni olarak bilinir, fakat aynı zamanda şifalı bir bitki olduğunu da biliyor muydunuz? Biberiye anti-enflamatuvardır, nefes alış verişini düzenler, sindirim sistemine yardımcı olur ve ayrıca bize enerji verir.

  • Biberiye yorgunluğu ve halsizliği alır, ayrıca kan dolaşımını düzenler – özellikle de beyne giden kana yardımcı olur. Eğer hastalıktan yeni çıkıyorsanız harika bir tonik görevi de görebilir. Yenileyici ve enerji verici bir özelliği vardır.

Aloe vera

Aloe bitkisinin ne kadar harika olduğunu biliyorsunuzdur. Genellikle iyileştirici özelliğiyle, cilde çok iyi gelmesiyle ve vücut için iyi bir tonik olma özelliğiyle bilinir.Diğer gücü ise içerdiği besinsel değerlerdir. Aloe vücudu hastalıktan sonra toparlamaya yardımcı olan aminoasitleri, B vitaminlerini ve proteinleri içerir. Müthiş faydalarıyla beraber doğal bir hazinedir.

Guarana

Muhtemelen guarana (Paullinia cupana) bitkisini daha önce duymuşsunuzdur. Çekirdekleri kahvenin etkilerine benzer enerji etkileri yaratır, bu yüzden dozunda tüketmek önemlidir – günde 1 bardaktan fazla içmemelisiniz. Guarananın içinde teofilin, teobromin, ksantin, guaranin ve tanen vardır. Guarana canlandırıcıdır, konsantrasyonu arttırır ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Eğer inanılmaz derecede yorgunsanız veya çok zor bir gün geçirdiyseniz bu çok iyi bir seçenektir.

Ginseng ve tarçın çayı

Bu çay hem etkili hem de çok lezzetli. Bildiğiniz gibi ginsengin en bilinen özelliği yorgunluk, bitkinlikle savaşmak ve güçsüzlük hissini azaltmaktır. Ayrıca konsantrasyonu arttırır ve beyne giden kan dolaşımına yardımcı olur. Buna ek olarak, serbest radikallerle savaşan doğal bir antioksidan görevi görür, hücresel yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kanser gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.