İNSÜLİN NEDİR


İNSÜLİN NEDİR ?

Şeker hastalığı, gizli şeker hastalığı, insülin direnci, metabolik sendrom… Bu hastalıkları son zamanlarda sıklıkla duyuyorsunuz. Hepsinde temel anahtar olan insülin nedir, insülin nasıl çalışır, insülin direnci nedir ve neden oluşur, insülin direnci tedavi edilebilir mi  bu yazıda anlayabileceksiniz.

Öncelikle karbonhidrat içeren besinleri bilmelisiniz. Çünkü, insülin karbonhidrat içeren yiyecekler  ile etkilenir.

İnsülin Nedir?

İnsülin diyince aklınıza ilk olarak şeker hastalarının kullandıkları iğneler gelebilir.Şeker hastaları için hayati önem taşıyan insülin, sağlıklı bireyler içinde çok çok önemlidir. İnsülin nedirVücutta insülin nasıl çalışır?

 • İnsülin, pankreasın beta hücreleri tarafından salınan bir hormondur.
 • Metabolizmanızın hızını en çok etkileyen hormonlardan biridir.
 • Hücreleriniz enerji için şekere yani ‘glikoza’ ihtiyaç duyar. Ancak glikoz hücreye tek başına gidemez.  Glikozu taşıyabilmek için insüline ihtiyacı vardır.

İnsülin Nasıl Çalışır?

Yediğiniz her yiyeceğin vücutta parçalanıp, sindirildiğini biliyorsunuz.  Karbonhidrat içeren yiyeceklerdenyedikten sonra insülin ortaya çıkar. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz:

Elma diyabet insülin

 • Elma karbonhidrat içeren bir besindir ve sindirildiğinde en küçük karbonhidrat parçasına yani kan şekeri dediğimiz ‘’glikoza’’ ayrıştırılır.
 • Elmadan size enerji sağlayacak kaynak glikozdur.
 • İnsülinin görevi glikozu taşıyıp, size enerji vermesini sağlamaktır.

İnsülinin vücudunuza olan inanılmaz faydası:

 • Şekerli, basit, beyaz unlu karbonhidratlar tüketirseniz kanınızda fazladan glikoz oluşur. Yani, insülinin taşıyacağı yük artar.
 • Bu sefer insülin fazla olan glikozu alır, yedek olarak saklar. Yani, kanınızdaki glikozun dengesine yardımcı olur. O anda kan şekerinizin yükselmesini engeller.
 • İnsülin vücudunuzda salgılanmazsa kan şekerinin yüksek seviyede kalması vücuda zarar verir, ölümle sonuçlanabilir.
 • Şeker hastalarının yemek yedikten sonra kendilerine enjekte iğne yapma sebebi, vücutlarında insülin üretemezler veya yeterli değildir. Bu yüzden dışarıdan vücutlarına enjekte ederler. Yemek sonrası aşırı kan şekeri yükselmesi sonucu baygınlık, terleme, fenalaşma gibi sorunlar engellenir.
 • Sadece karbonhidrat metabolizmasının çalışmasını sağlamaz. Protein ve yağ metabolizmasının çalışmasında da etkilidir.

İnsülin Direnci Nedir?

Karın bölgenizde yağlanma, sürekli acıkma, yemeğe saldırma, gün içinde ani şeker düşüşleri, bir türlü kilo verememe sorunu yaşıyorsanız insülin direncine sahip olabilirsiniz. İlk olarak doktorunuza belirtilerinizi söyleyip gerekli kan tahlillerinizi yaptırmalısınız. İnsülin direnci nedir?

İnsülin Direnci Tip 2 Diyabete Yol Açabilir!

Bazen vücudunuz yediğiniz karbonhidratlara karşı insülin ile cevap vermeyi durdurur. Bunun sonucunda siz karbonhidrat tükettikçe pankreas kan glikozunu dengelemek için sürekli insülin yollamaya devam eder. Bunun uzun bir süre devam ettiğini düşünün. Her karbonhidrat yediğinizde pankreas insülin yolluyor ama kan şekeri seviyesi düşmüyor, insülin yolluyor ama kan şekeri seviyesi düşmüyor…

sürekli pankreasınızı çalıştırır ve kan şekeri seviyenizin sürekli yüksek kalmasına neden olur. Uzun süre devam eden bu durumun sonunda pankreasınız hasar görebilir. Sürekli yüksek kalan kan şekeri seviyesi ve hasar görmüş bir pankreasın sonunda Tip 2 Diyabet oluşabilir. Hatta bu durum tip 2 diyabetin oluşumunda temel etkendir.


Kilo Problemi ve İnsülin Direnci

 • Kilonuz olması gerekenden fazla ise vücudunuzda yağ dokunuz olması gerekenden fazla demektir. Yani hücrelerinizde bulunan yağ miktarı yüksektir. Pankreas insülin salgılamak için sürekli sinyal yollar ancak hücredeki yağ miktarının aşırı olmasından dolayı sinyalleri alamaz veya yanıtlayamaz.
 • Vücuttaki fazla yağ miktarı inflamatuarları arttırır. Bunun sonucu olarakta insülin direnci görülebilir.
 • Kilo problemi olmayan bireylerde de insülin direnci oldukça sık görülmektedir. İleri yaş, polikistik over sendromu, karaciğer yağlanması, kardiyovasküler rahatsızlıklar insülin direnci oluşmasına neden olabilmektedir.

İnsülin Direnci Tedavi Edilebilir Mi?

İnsülin direncinizi tedavi edebilmek için sadece zayıflamak, ideal kiloya ulaşmak dışında hayat tarzınızı gözden geçirmeniz gereklidir. Gün içinde neler yaptığınıza, neler yediğinize bakmanız sizin için güzel bir başlangıç olur. Bugün yeterli egzersizi yaptınız mı? Kahvaltıda sağlıklı karbonhidratları mı tercih ettiniz?Kaç saat arayla yemek yediniz? Sırayla aşağıdaki adımları takip edin:

İnsülin Direnci Tedavi Edilebilir Mi? 6 Maddede Tedaviye Ulaşın!

 • Egzersiz yapmak insülin direncinizi kırmak için inanılmaz bir başlangıç! Egzersiz yapabilmek için bir spor salonuna yazılmanın veya aşırı yorucu kardiyo programlarını takip etmenin iyi bir başlangıç olduğu söylenemez. Hiç egzersiz yapmayan biriyseniz sizin için en güzeli yürüyüş olacaktır. Hafif tempolu 20 dakikalık bir yürüyüş kalp ritminizi hızlandırır, kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir. Daha önce egzersiz yapan biriyseniz 3 aylık bir spor salonuna yazılıp sonra sıkılıp gitmemek yerine uzun süreli yapabileceğiniz, sevdiğiniz bir egzersizi tercih edin.
 • Kan şekerinizin sürekli yüksek olması pankreasınızı yoran bir durum demiştik. Bunun için yapmanız gereken ani kan şekeri çıkışlarını engelleyecek bir beslenme planı oluşturmanızdır. Dikkat, aklınıza ilk olarak karbonhidratları(ekmek, makarna, bulgur vb.) atmak, farklı bir beslenme şekline geçmek gelmesin! Kilo vermek, hastalığı yenmek, sağlıklı beslenmeye geçmek için besinleri kısıtlamayın. Tam tersi her zaman nerede eksik olduğunuzu düşünün. Mesela, Beste Hanım sürekli tahıllı ekmek tüketiyor. Bu tahıl grubundan en çok ekmeği tüketiyorsunuz demektir. Eksik olan nedir? Ekmeğin dışında esmer pirinç, bulgur, yulaf, esmer makarnayı hayatınıza katabilirsiniz. Bunları gün içine bölebilirsiniz. Merak etmeyin doğru karbonhidrat seçimiyle kan şekerinizde ani fırlamalar yaşamazsınız.
 • Glisemik indeksi düşük bir beslenme şekli insülin direncini kırmak için en kanıtlanmış yöntemdir. Egzersiz, porsiyon, glisemik indeks, yeme şekli… Bunların hepsinin değişimiyle insülin direnci rahatlıkla yenilebilir. Kürler, bitki çayları veya bitkisel haplar hiçbir zaman kesin sonuca götüremeyecektir. Merak ettiğiniz ve yapamadığınız durumlarda uzmanlardan yardım almanız en doğru karardır. Sosyal medya hesaplarımdan ve mail adresimden sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Belirli saatlerde öğünleriniz var mıdır? Sürekli akşam yemeğini kaçırıp geceleri mi yiyorsunuz? Kafanızda bir öğün planı oluşturun. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğiniz düzenli saatlerde olması hayatınızı kolaylaştırır. Öğün aralarında oluşan 3-4 saatlik açlık için küçük atıştırmalıklar bulundurun. Bu düzene alıştıktan sonra emin olun daha mutlu ve rahat hissedeceksiniz.
 •  Her öğünde 3 farklı besin grubundan bulundurmaya çalışmalısınız. Örneğin, bir tabak dolusu makarna yemek yerine tek bir tabağa makarna, salata, et koyarsanız daha doğru bir seçenek oluşur.
 • Kötü karbonhidratlar olarak bildiğimiz şekerli, gazlı içecekler, kurabiye, bisküvi gibi yiyeceklerin miktarını yavaş yavaş azaltmaya başlayabilirsiniz. Eğer her gün gazlı içecek içen biriyseniz haftada üçe düşürüp daha sonra tamamen hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Yavaş yavaş ilerlemek alışmanızı her zaman daha kolaylaştırır.
 • Omega-3 desteği, sağlıklı yağlar, yeterli protein tüketimi insülin direncini yenmek için diğer yardımcılardır. Siz en iyi yapabileceğiniz adımlardan başlayın ve alışkanlık haline getirene kadar devam ettirmelisiniz.