Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?


Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?                                                                                                      

Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:

Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve vücutta yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Örneğin araştırma bulgusuna göre kahve içtikten 3 saat içinde insan metabolizması önemli düzeyde hızlanmaya başlamıştır.


Diğer bir yaygın inanışa göre kafein insanda enerji düzeyini artırmaktadır. Enerji düzeyinin artması kişinin daha hareketli olmasını ve egzersiz yapmaya daha istekli olmasını sağlamaktadır. Örneğin bu nedenle Uluslar arası Olimpiyat Komitesi atletlerin kafein tüketmesini haksız bir avantaj durumunu ortadan kaldırmak için sınırlamıştır.

Kafeinin ayrıca iştah baskılayıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Kafeinli içecekler kişinin daha az yemesine yol açmaktadır.

Eğer siz de kilo verme konusunda istekliyseniz kafein bu anlamda size yardımcı olabilir. Fakat bu konuda unutmamanız gereken önemli bir husus da şudur. Çok fazla kafein tüketmek sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Tüm bunların aynında çok fazla kafein tüketmenin fazladan kalori almak anlamına geldiği de unutulmamalıdır.

Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler ayrıca diüretik etkiye de sahiptir. Çok fazla kafeinli içeceklerden tüketmek idrar söktürücü etkisinden dolayı bazı durumlarda vücutta fazla sıvı kaybına neden olabilir. Vücuttaki aşırı sıvı kaybı tehlikelidir.

Tüm bu etkileri dikkate aldığımızda kafein tüketiminde şu genel kurallara uymanızda fayda vardır:

Özellikle kahve içiyorsanız kahvenin daha fazla kalori, şeker ve yağ içerdiğini bilmelisiniz.

Kahvenizi yağ içermeyen sütle karıştırabilirsiniz. Veya kalori içermeyen diğer tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.