Kalbinize İyi Bakın !


Türkiye’de ve dünya da kalp – damar hastalıklarından dolayı meydana gelen ölüm oranları maalesef oldukça yüksek. Oysaki kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yapılması gerekenler hiç de zor değil. Birçok kişinin yakından tanıdığı ünlü bir doktor olan ve aynı zamanda Kalp ve Damar Cerrahisi Başkanı olan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in kalp sağlığını korumak için verdiği tavsiyeler ise şu şekilde :

Her gün düzenli yürüyüş yapın

Hareketsiz geçen bir yaşam, kalp sağlığının yanı sıra, genel vücut sağlığının bozulmasına yol açan en önemli nedenler arasında. Bu nedenle, gün de en az 30-40 dakika yürüyüş yapmak ve orta seviyede hareketli yaşamak oldukça önemli.

Sigaradan uzak durun

En fazla akciğerler zarar veren sigara, bir süre sonra da koroner kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Ayrıca sigara kalp ve damarların 15 yaş daha fazla yaşlanmasına neden olmakta. Bundan dolayı sigaradan da mutlaka uzak durmak gerekiyor. Sigaranın ameliyat sonrasında da oldukça olumsuz etkileri bulunduğunu bilmekte fayda var.

Kalp kapaklarınızın sağlıklı olup olmadığını öğrenin

Şimdiye kadar kalp sağlığınız hakkında herhangi bir test ya da tetkik yaptırmadıysanız, hastaneye gidebilir ve eko çektirerek kalbinizin sağlıklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak, özellikle menopoza giren kadınların kalp sağlığını yakından takip etmeleri gerektiğini de söylemek gerekiyor.


Aşırı kilo ve stresten uzak durun

Yaş ilerlese de kalbin genç kalmasını sağlamak mümkün. Stres ve fazla kilo almaktan kaçınmak son derece önemli. Sınav stresi kalbin 5, fazla kilolar ise 30 yıl daha fazla yaşlanmasına sebep olmakta. Kalp-damar hastalıklarına neden olan en önemli faktörlerden biri olan kilolar, bel çevresinde toplanan fazla yağlardan kaynaklanmakta bu nedenle bel çevresi yağların oldukça dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor.

Beslenme şekline dikkat edin

Sadece sebze ağırlıklı ya da sadece protein ağırlıklı beslenmek yerine, dengeli beslenmek kalp sağlığı açısından çok daha yararlı. Ayrıca her gün bir yumurta tüketmek te kalp sağlığı için tavsiye edilenler arasında.

Hızlı yaşam tarzından kaçının

Kalbin gereğinden fazla zorlanmasına neden olan üzüntü, heyecan ya da stres gibi duygulardan mümkün olduğunca uzak durmakta kalp sağlığı için son derece yararlı. Bunun yanı sıra aşırı tempodan ve hareketli yaşamaktan da kaçınmak gerekiyor.

Sevdiğiniz işi yapın

Gün içerisinde kendinizi fazla yormadan en sevdiğiniz işle uğraşmanın da kalbinizin daha iyi çalışmasını sağlayan en önemli etmenler arasında olduğunu söylemekte yarar var. Bunun yanı sıra çalışırken öfke, hırs ya da kıskançlık gibi hislerden de mümkün olduğunda uzak durmakta kalp sağlığı için en önemli etmenler arasında.

Üzüntüden uzak durun ve mutlu olun

Kalp sağlığı için en çok tavsiye edilenlerden sonuncusu ise, mutlu olmak ve kendini iyi hissetmek. Ayrıca iyi bir aile hayatı da kalp- damar sağlığını korumak için son derece yararlı.