OVER KİSTİ NEDİR? 


OVER KİSTİ NEDİR?

Over kisti, kadınların yumurtalıklarında oluşan içi sıvı dolu keseciklerdir.  Over ; yumurtalık demektir. Over kisti ikiye ayrılır, İyi ve kötü huylu olmak üzere.

Over kisti belirti vermez rutin jinekolojik muayenelerde ortaya çıkar. Over kisti diğer organ kistlerine göre daha masumdur.

Over kisti nasıl oluşur?

over kisti nedir

over kisti

Hücrelerin salgıladığı sıvılar normalden fazla olur ve bu hücreler tarafından emilmez ise sıvı birikmesi olur. Bu doku içerisinde olursa ödem denir. Eğer doku dışında bir zar içerisinde oluşursa buna kist denir. Bu kistlerin yumurtalıklarda olmasına ise over kisti denir. Belirti vermeyebilir. Over kistleri çeşitli boylarda olabilir 1 mm den 30 cm e kadar oluşan kistlerdir. Over kistinin yeri müsait olduğundan rahatça büyür ve belirti vermezler..


Over kistinin belirtileri

-Adet düzensizleşmesi,

-Sindirim sistemi problemi,

-İdrar kaçırma,

-Karın ve kasık ağrısı,

Oluşan kitler ya kendiliğinden geçer, yada patlar. Patlayan yada kanayan kistler şiddetli karın ağrısına neden olur. Tedavisi ise patlayan yada kanayan kistler için acil ameliyata yapılır.

Kistler mesaneye baskı yaparsa sık idrara çıkılır. Rektuma baskı yaparsa kabızlığa neden olur.

Over kisti teşhisi, ultrason ile konulur.

Over kisti iyi yada kötü huylu olduğu nasıl anlaşılır?

Hastanın ilerleyen yaşında olduysa kötü huylu,

Kitle büyük ve şekli bozuksa kötü huylu,

Etrafına yapışık kistler kötü,

Ağrısız ve bunların dışında olanlar ise iyi huylu kistlerdir.

Menopoz sonrasında kistler daha fazla görülür. Bu kistlere dikkat etmek gerekir. Kötü huylu olabilir. Bu kişilerin menopoza girdikten sonra jinekoloji uzmanına muayene olması olması gerekir.

Over kisti teşhisi bilgisayarlı tomografi (BT)manyetik rezonans (MRI)hormon tetkikleri ve kanda tümör belirteçleri (tümor marker’ları) incelenerek tedavi için bir karara varılır.

Doktora soru sor