Şeker Bağımlılığına Dikkat


Şeker Bağımlılığına Dikkat

Şeker Bağımlılığına Dikkat Her şeker aynı derecede zararlı değildir. Şeker; meyve ve süt de dahil olmak üzere bol miktarda gıdada doğal olarak bulunur. Şekeri bırakmaya karar verdiğinizde çok sayıda olumlu şey fark edeceksiniz.

Batı dünyasında yaşayan insanlar tatlandırıcıyı zengin miktarda içeren gıdaları tüketmeye meyilli olsalar da; kesinlikle buna gerek yok.

Eğer doğal olarak oluşan besinlerin dışındaki şekerleri yemeyi bırakırsanız; aşağıda belirteceğimiz 5 değişimizi yaşayacaksınız.

1. Enerjiniz İyileşecektir

İronik bir şekilde, çoğumuz yorgun olduğumuzda, enerji içeceği ve kafeinli içecekler de dahil olmak üzere şekerle doldurulmuş öğelere ulaşmak eğilimindeyiz. Ancak şeker olmadan da, doğal olarak daha yüksek bir enerji seviyesine sahip olabiliriz. Başka bir deyişle, vücudumuzun enerji depolarını maksimum seviyelerde tutma kabiliyetini engelliyor. Artı olarak, kan şekerinizde düşmeler ya da yükselemeler yaşanmayacak; bu nedenle öğleden sonraki çökmeler geçmişin bir tecrübesine dönüşecek.

2. Kilo Sorunları Yaşamayacaksınız

Şeker sizi daha fazla bağımlılığa  itiyor, biz sadece şekerden ham şeklinde konuşmuyoruz. Kabul edelim: şekerin çoğu, işlenmiş veya en azından istenmeyen içerikler içeren, yüksek yağ ve / veya yüksek karbonhidratlı gıdalardadır.

Bir şeker detoksuna giderek, vücudunuz bu ek kalorileri taşımak zorunda kalmayacaktır. Sağlık açısından da bu oldukça önemlidir. Aç hissetmeyeceksiniz.Alışkanlığınız gittikçe doyma hissi doğru bir şekilde gelecektir ve kilo problemleri ortadan kalkacaktır.  Alışkanlığınızı bıraktığınızda, günde 200 kalori kara geçebilir ve 5-6 aylık sürenin sonunda 5 kilodan kurtulabilirsiniz.


şeker hastası

şeker alışkanlığı

3. İç Organlarınız Daha Etkili Çalışacak

İç organlarınız günlük olarak ne istediklerini söyleyebilseydi; yüksek lifli gıdalar isterlerdi. Şekeri bıraktığınızda, midenizin ve bağırsaklarınızın yediğiniz şeyleri işleme yeteneklerini sıfırlamasına izin veriyorsunuz. Tuvalete daha sık gidebilirsiniz ki bu iyi bir şey. Her şeyin normal bir rutine dönüştüğü anlamına gelir.

İlave şekerler kronik olarak insülin seviyesini arttırır; buna bağlı olarak sempatik sinir sistemi uyarılır, tansiyon ve kalp hızı yükselir. Bıraktıktan sonraki birkaç hafta içerisinde LDL kolesterol seviyesinde %10, trigliserit seviyesinde ise %20-30 düşüş meydana gelir. Tüm bunlar ise, kalp sağlığınızın iyileşmesi anlamına gelir.

İlave şeker, karaciğer yağlanmasını arttırır. Bu yağ depoları ise insülin direnci oluşumuna yol açar ve diyabetin kapılarını aralar. Bıraktığınızda ise diyabet riskiniz otomatik olarak düşer.

4. Artık Şeker İstemeyeceksiniz

Yavaş yavaş şekerli bir şey yemeye olan isteğinizi kaybedeceksiniz. Meyvelerdeki doğal şekerin tadı bile bile size tatlı gelmeye başlayacak ve pastadan bir lokma tattığınızda; size aşırı tatlı gelecek. Şu ana kadar nasıl tabaklar dolusu pasta yediğiniz konusunda kendinize şaşıracaksınız. Tatlı krizlerini sona erdirmenin yolu aksine tatlı yemeyi bırakmaktır.

5. Cildiniz Daha Sağlıklı Olacak

Sivilceleri unutun: Çünkü sistematik enflamasyon, akne oluşumunu tetikliyor ve bu işin baş sorumlularından birisi şekerdir. Belki de  iç cildinizi incitiyor olabilir. Birçok kişi, tadını çıkarmayı bıraktıktan sonra cildinin daha iyi hissettiğini ve sağlıklı gözüktüğünü bildiriyor.