Şifalı Besin Keten Tohumu


Keten Tohumu Nedir? Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Hepsinin cevabı makalemizde …

Mısır mezarlarında, bu bitkiden dokunan kıyafetler bulunmuştur. Tüm dünyada birkaç yüzyıldır kültürü yapıldığı için coğrafi orijini kesin değildir. Keten tohumu Avrupa’ya, Arjantin, Fas, Türkiye, Hindistan ve diğer ülkelerden ticaret yolu ile gelmektedir.

Günümüzde Asya’da, Avrupa’da ve Kuzey Amerika’daki terapotik kullanılışı, Eski Roma ilaçları ve hatta Eski Yunan ve Mısır ilaçlarında kullanıldığı şeklindedir. Pliny the Elder (ca. 23-79 C.E.) keten tohumunun kullanıldığı 30 ilaçtan bahsetmektedir. Bunların içerisinde hafif laksatif, yüzeysel olarak belirli bir bölgedeki inflamasyonu azaltmak için yara lapasının içinde bulunduğundan belirtilmektedir.

Günümüz Çin farmakopesinde, halen peklik probleminde ve kaşınan kuru ciltte kullanıldığı belirtilmektedir. Almanya’da keten tohumu laksatif olarak kullanılır. Amerika’da tüketiciler genellikle keten tohumunu sağlıklı yiyecek ve doğal preparat olarak tercih etmektedir. Doktoruna danışmadan, herhangi bir nedenle oluşan bağırsak iltihabı durumunda tek başına kullanılmaması gerekmektedir.Keten tohumu, 4-6 mm uzunlukta, yumurta biçiminde, yassı, parlak, kırmızımtrak esmer renkli, kokusuz ve yağlıdır. Keten tohumunun doğal orijininin Mısır olduğuna inanılmaktadır.

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Keten tohumu diğer yağlı tohumlar gibi yüksek kalori içermektedir. 100 gramlık keten tohumu tüketimi günlük ihtiyacın ortalama %27’sini karşılamaktadır. Bunun dışında keten tohumlarının sağlık açısından çok faydası olan diyet lifi içermektedir. Keten tohumunun ayrıca bol miktarda içerdiği diğer vitaminler ve mineraller vücudu başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korur.

Keten Tohumu Sindirim Sistemi Sağlığına Faydalıdır: Keten tohumu içerdiği diyet lifleri sindirim sistemi için çok faydalıdır. Keten tohumu bol miktarda içerdiği diyet lifleri sindirilmesi zor olan besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar ve bu sindirim sistemin aşırı yorulmasına engel olur. Bu özelliği ile keten tohumu bağırsakların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Keten tohumunun içerdiği bol miktardaki diyet lifleri ayrıca erkeklerde prostat kanseri kadınlarda ise meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

 Keten Tohumu Kalp Sağlığını Korur: Keten tohumunun diğer bir özelliği ise iyi bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği ayrıca keten tohumunun kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmasını sağlar. Aynı zamanda kan şekerini düzenler. Bütün bu özelliği sayesinde de dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur. Keten tohumu böylece yüksek kolesterolden ve kan şekerinden kaynaklanabilecek kalp hastalıklarını engeller.

Genel anlamda meyve, sebze ve kepekli tahıllar zengin bir diyet depolarıdır. Bu tür besinler kalp hastalıkları ve felç risklerini azaltırlar. Düzenli olarak keten tohumu tüketmek kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterol seviyesini arttırır.

Metabolizmayı Güçlendirir: Keten tohumu vücudun genel anlamda düzgün çalışması için gerekli olan B vitamini, manganez ve magnezyumu bol miktarda içermektedir. Bu vitamin ve elementler yardımıyla genel anlamda vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesini sağlar. Ayrıca kemik ve iskelet sağlığında keten tohumunun oynadığı rol çok fazladır.

 Kadın Hormonlarını Keten Tohumu Dengeler: Keten tohumu kadın hormonunu dengeleyen bir madde olan lignans maddesini bol miktarda içermektedir. Bunun yanında aynı madde doğurganlığı arttırır ve menopoz semptomlarını azaltır. Ayrıca bu maddenin meme kanserini önleyici özelliği vardır.

Keten Tohumu Menepoz Sorunlarını Ortadan Kaldırır: Son zamanlarda yapılan çalışmalar keten tohumunun menopoz sorunları için şifa olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında vajinal kuruluk tedavisi için etkili bir şifa kaynağı olabilir. Dolaylı olarak bu sorunlardan kaynaklanan sinir bozukluklarını ortadan kaldırır.

Yüksek Kolesterolü Dengeler: Keten tohumunun içerdiği bol miktardaki Omega 3 ve Omega 6 kolesterol üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Keten tohumunun bol miktarda içerdiği bu yağlar sayesinde iyi ve kötü kolesteroller sağlıklı seviyede korunabilir.

 Keten Tohumu Kanserle Mücadele Eder: Keten tohumunun kansere karşı tedavi edici özelliğinin olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat içerdiği lignan adındaki maddenin kanser ve kanser çeşitlerini engelleyici özelliğinin olduğu söylenmektedir. Bu konuyla alakalı hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar lignanların kansere neden olan hücreleri ve tümörleri ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur. Fakat bununla alakalı insanlar üzerinde nasıl bir etki yaptığı kesin olarak ortaya konulmamıştır.

Diyabet Sorunları İçin Keten Tohumu: Günlük olarak tüketilen keten tohumu çok ilerlememiş ve şiddetli olmayan diyabet problemlerini ortadan kaldırabilir.  Bunun yanında kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur.

Keten Tohumu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Keten tohumunun bol miktarda içerdiği Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri ve ayrıca bol miktardaki alfa-linolenik asit, vücut için ve bağışıklık sisteminin yabancı, zararlı maddelerle mukavemetini güçlendirir. Bu yüzden düzenli olarak keten tohumu tüketimi genel anlamda bütün bünyeyi korumamızı sağlar.

 Kabızlık Sorununa Çözüm: Keten tohumu hiçbir yan etkisi olmadan kabızlık sorununu giderebilir. Çok iyi bir müshil görevi icra eder. Bu özelliği sayesinde kilo sorunu olan kişiler için önemli bir şifa kaynağıdır.

Keten Tohumu Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Keten tohumu içerdiği maddelerin yardımıyla bünyede bulunan gereksiz yağların eritilmesinin yanında bağırsakları çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir: Keten tohumunu tüketilir hale getirmek çok kolaydır. Bunun için iki büyük bardak suya havanda iyice ezdiğiniz bir çorba kaşığı keten tohumunu koyun ve iyice ezin. Elde edeceğiniz toz halindeki keten tohumunu suda 8-10 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra için.